Wszystkie darmowe gry od Epic Games Store z roku 2020
Żyjemy właśnie w prawdopodobnie najlepszym czasie dla graczy. Rok 2020 zapisze się w historii, przede wszystkim za sprawą pandemii, jednak podczas niej w świecie elektronicznej rozgrywki wrzało jak nigdy dotąd.
Bo kto by przypuszczał, że dożyjemy czasów, gdy takie hity jak GTA V, Kingdom Come: Deliverance, Sid Meier’s Civilization VI czy Just Cause 4 ot tak, beż żadnych opłat i do końca świata, dostaniemy za darmo? Dziś cofniemy się w czasie i prześledzimy wspólnie, jak Epic Games Store kompletnie zdominował i zmienił rynek gier swoimi darmówkami. Dla szybkiego przypomnienia – jeżeli przypisaliście te gry (a ich jest ponad sto…) do swoich kont podczas trwania promocji, będziecie mieć do nich dostęp przez wieczność. Część z tych gier recenzowaliśmy (lub po prostu pisaliśmy o nich) na naszym portalu, więc umieszczamy linki w ich tytułach, abyście mogli dowiedzieć się o nich więcej.
Warto wpierw nadrobić sobie pozostałe darmoszki, które zyskaliśmy w 2018 i 2019 roku – artykuł poniżej. O wszystkich grach na bieżąco informowaliśmy (i będziemy informować nadal) – wszystkie newsy znajdziecie w tej zakładce. Zaczynamy!
Styczeń
Rok 2019 zakończyliśmy sympatycznym Yooka-Laylee and the Impossible Lair. Po sylwestrowej uczcie do naszej kolekcji trafiły sportowe szaleństwa w zimowym Steep oraz aż dwie części znanej serii Darksiders I Warmastered Edition oraz Darksiders II Deathinitive Edition, obydwie w kompletnych i odświeżonych wersjach. Następnie otrzymaliśmy mniej znane Sundered Eldritch Edition, Horace oraz The Bridge. Od końca stycznia do 7 lutego mogliśmy zagrać w bardzo popularny w naszym kraju Farming Simulator 19.
Również od stycznia Epic Games Store zaczął robić niemiłe żarty. Otóż 9 stycznia mieliśmy dostać For the King – Epic anulował tę grę z niewiadomych pobudek, jednak na szczęście odzyskaliśmy ją w kwietniu. Gorzej jest z grą Pandemic, która była zaplanowana na 6 lutego, jednak pewnie z przyczyn wiadomych (a także zarobkowych…) Epic anulował i tę produkcję.
Luty
Pandemic nie otrzymaliśmy, ale fani planszówek i tak nie byli zawiedzeni – do odebrania było Carcassonne oraz Ticket to Ride. W środku miesiąca zaczęło być naprawdę gorąco. Oprócz ciekawego Aztez, do naszych rąk trafiły absolutnie hitowe produkcje – Kingdom Come: Deliverance (uważany za najlepszego RPG-a 2018 roku!), a tydzień później Assassin’s Creed: Syndicate! Intensywny miesiąc kończyliśmy spokojnym Inner Space oraz Faeria.
Marzec
Marzec otwieraliśmy strategią ekonomiczną Offworld Trading Company, platformówką akcji GoNNER i przygodówkami A Short Hike i Mutazione (które zresztą były wtedy nominowane do najlepszych gier roku z gatunku indie!). Zyskaliśmy także dziwaczne Anodyne 2: Return to Dust oraz Tormentor x Punisher. W marcu też dodaliśmy do naszych bibliotek dwa głośniejsze tytuły – The Stanley Parable oraz Watch Dogs. A oprócz nich – Figment i World War Z, który zresztą zadebiutował prawie rok przed rozdawnictwem.
Kwiecień
Miesiąc ten zaczął się bardzo spokojnie. Do odebrania mieliśmy grę akcji Hob, popularne Gone Home i grę imprezową Drawful 2. Po 9 kwietnia coś się zmieniło – zyskaliśmy udane Sherlock Holmes: Crimes and Punishments, przygodówkę Close to the Sun (która wtedy miała mniej niż rok) i specyficzne Wheels of Aurelia. 16 kwietna w nasze ręce trafił kolejny hit – Just Cause 4 (do dziś jest to najnowsza odsłona cyklu), zapowiadane w styczniu turowe For The King, survivalowe Crashlands oraz znany horror Amnesia: The Dark Descent. Po drodze mieliśmy też okazję przypisać Totally Reliable Delivery Service, jednak z jakiegoś powodu promocja nie była nagłośniona. Dokładnie 1 kwietnia gra miała swoją pełną, nie wczesnodostępową, premierę.
Maj
Maj 2020 roku przeszedł do historii. To miesiąc, w którym Epic Games Store wziął wszystkich z zaskoczenia (także dlatego, że gry te nie były ujawniane z wyprzedzeniem) i przez kilka tygodni był na językach wszystkich (ba, temat jest klikany przez naszych czytelników po dziś dzień). Chodzi oczywiście o trzy gry rozdane w tym czasie, jednak ta pierwsza rozgromiła konkurencję. 14 maja za darmo dostaliśmy Grand Theft Auto V wraz z bardzo dużymi bonusami do trybu Online. Dokładnie – najnowsza część znanej nawet poza branżą serii była do odebrania zupełnie za darmo, na zawsze. Jednak to nie wszystko – tydzień później otrzymaliśmy legendarną strategię Sid Meier’s Civilization VI i troszeczkę starsze, ale równie głośne, Borderlands 2 oraz The Pre-Sequel wraz ze wszystkimi dodatkami. Ten miesiąc do dziś jest uważany za największy sukces Epica – przy GTA V zainteresowanie było tak duże, że serwery sklepu nie wytrzymywały, a sama gra zaczęła zarabiać lepiej, niż kiedykolwiek wcześniej.
A, i jeszcze na początku miesiąca otrzymaliśmy Death Coming. Chyba sam Epic przewidział, co się stanie z ich serwerami…
Czerwiec
Po niesamowitym maju, czerwiec raczył nas raczej mniejszymi grami, prócz jednego wyjątku – popularnego survivalu ARK: Survival Evolved. Miesiąc zaczęliśmy od głośnego przedstawiciela gier kooperacyjnych Overcooked! (który był dużym rozczarowaniem, ponieważ jeszcze wtedy działała „kurtyna tajemnicy”, więc tydzień czekania opłacił się kolejną powtórką) oraz Samurai Shodown Neogeo Collection (gry rozdawanej podczas własnej premiery!). Po ARK otrzymaliśmy turowe Pathway, „serialowe” Stranger Things 3: The Game oraz bardzo spokojne AER: Memories of Old. Po drodze mieliśmy dostać także The Escapists 2 („jedynka” była rozdawana w 2019 roku), jednak z niewiadomych przyczyn zniknęła ze sklepu…
Lipiec
…tak samo, jak obiecany w tym miesiącu Conan Exiles. Niespodzianka była o tyle niemiła, że Epic Games Store zmieniło zdanie w ostatnim momencie i kompletnie zrezygnowało z pomysłu rozdawnictwa tej gry. Epicy twierdzili, że gra będzie dostępna do kupienia, jednak nawet dziś Conan nie jest dostępny. Wracając do lipca – dostaliśmy platformówkę HUE, porządnego FPS’a Killing Floor 2, bezduszne Lifeless Planet, obiecane w poprzednim miesiącu The Escapists 2, świetnego hack’n’slasha Torchlight II, narracyjne Tacoma i hardcorowego Next Up Hero. Miesiąc kończyliśmy trzema grami: Superbrothers: Sword and Sworcery EP, Barony oraz 20XX.
Sierpień
Drugi miesiąc wakacji rozpoczęliśmy od prostych Wilmot’s Warehouse i The Alto Collection (ta druga gra miała swoją pecetową premierę właśnie w dniu rozdawnictwa). Następnie Epic zaskoczył wtedy całkiem świeżym Remnant: From the Ashes, polskim God’s Trigger i kolejną powtórką Enter the Gungeon. 27 sierpnia dostaliśmy znakomity zestaw na długie godziny – cały pierwszy sezon HITMANa i trylogię cyberpunkowych turówek Shadowrun Collection. Jednak to nie wszystko – 13 sierpnia, jakby z ubocza i tylko przez 24 godziny – mogliśmy odebrać na zawsze Total War Saga: TROY. Było to niemałe zaskoczenie, bo właśnie w tym dniu gra miała swoją światową premierę (zresztą tak jak Alto), a seria Total War to przecież nie byle jaka marka. Nie mieliśmy więc wyboru – „weź za darmo albo nie zagrasz w dniu premiery”. Przyznacie, że to dość niecodzienna sytuacja?
Wrzesień
Wrzesień był bardzo zaskakujący z kilku powodów, ale zacznijmy od początku. Epic rozpoczął od kolejnej powtórki Into the Breach, mamił nas Stingiem w Where the Water Tastes Like Wine i strategią ekonomiczną Railway Empire. 24 września mieliśmy dostać tylko jedną grę – humorzaste Stick It to The Man!. Jednak gdy wybiła godzina 17:00, naszym oczom ukazał się niezwykły widok – zamiast jednej, dostaliśmy aż trzy gry, i to nie byle jakie! Rozdawane w lipcu na Uplay Watch Dogs 2 oraz Football Manager 2020. Gdzieś po drodze wskoczyło także darmowe DLC Commander Lilith & the Fight for Sanctuary do Borderlands 2. Miesiąc kończyliśmy kolejną niespodzianką – za darmo otrzymaliśmy RollerCoaster Tycoon 3 Complete Edition, które debiutowało właśnie w dniu rozdawnictwa, podobnie jak wcześniej Total War!
Październik
Miesiąc ten został zdominowany przez halloweenowe gry. Jednak zanim to nastąpiło, otrzymaliśmy urocze, ale i też skromne, Pikuniku, piękną głębię w ABZU i już mniej sympatyczną Azję w Rising Storm 2: Vietnam. Od 22 października Epic rozdawał praktycznie same gry z cięższym klimatem. Rozpoczęliśmy od Amnesia: A Machine for Pigs i mniej strasznego Kingdom New Lands (powtórka z zeszłego czerwca), następnie zgarnęliśmy polski Layers of Fear 2, bardziej stonowane Costume Quest 2 oraz Ghostbusters: The Video Game Remastered (wydane rok wcześniej), a na zakończenie miesiąca dostaliśmy najnowszą produkcję Bloober Team – Blair Witch.
Listopad
Tak jak liści na drzewach, nie zobaczyliśmy obiecanego Wargame: Red Dragon. Epic z niejasnego powodu anulował grę, jednak na jej miejsce pojawił się świetny spadkobierca Dungeon Keepera – Dungeons 3, a tydzień później otrzymaliśmy hardcorowy symulator pisania na klawiaturze The Textorcist: The Story of Ray Bibbia. 19 listopada otrzymaliśmy prawdopodobnie najlepszy space sim dostępny na rynku – Elite Dangerous oraz ciekawego indyka The World Next Door. Miesiąc kończyliśmy całkiem popularnym sequelem Spintires o tytule MudRunner.
Grudzień
Ostatni miesiąc roku to prawdziwa jazda bez trzymanki – dostaliśmy aż 17 gier w ciągu 31 dni! Gotowi na długi akapit?
Grudzień zaczął się niewinnie. Na pierwszy ogień poszedł (znany głównie na Wschodzie) jeden z pierwszych indyków w historii – Cave Story+, jednak następne gry przymówiły do bardziej wymagających graczy. Za darmo otrzymaliśmy jedne z najlepszych klasycznych RPG ostatnich lat – Pillars of Eternity – Definitive Edition oraz Tyranny – Gold Edition (jak widzicie, obie rozdano wraz ze wszystkimi DLC!). Od tego momentu padła kurtyna – nie wiedzieliśmy, jaką następną grę przypiszemy do naszych kont. 17 grudnia teatr Epica znów się otworzył, wystawiając coś zupełnie innego.
Od tego dnia, przez 15 dni z rzędu (czyli do końca roku), otrzymywaliśmy codziennie nową grę, dostępną tylko przez 24 godziny. Długi wdech… i zaczynamy. Rozpoczęliśmy od zbudowania miasta w Cities: Skylines, ginęliśmy w Oddworld: New 'n’ Tasty, walczyliśmy o przeżycie w The Long Dark, broniliśmy bazy w Defense Grid: The Awakening, chowaliśmy się pod stół przed Alien: Isolation, zgłębialiśmy tunele Metro: 2033 Redux (powtórka), budowaliśmy bananowe imperium w Tropico 5, przeżywaliśmy Inside (powtórka), klęliśmy pod nosem w Darkest Dungeon, robiliśmy, co chcemy, w My Time at Portia, zwiedzaliśmy Night in the Woods, walczyliśmy z rekinami w Stranded Deep, rozegraliśmy partyjkę Solitairica, masakrowaliśmy wrogów w Torchlight II (powtórka) i wreszcie budowaliśmy swoje własne Jurassic World Evolution. Uff, oto wszystkie. Przy okazji sprawdźcie, jak taki maraton wyglądał rok temu – zyskaliśmy tam o wiele mniejsze tytuły.
Początek 2021
I tak rozpoczęliśmy kolejny rok, w którym Epic Games Store kontynuuje rozdawnictwo gier. Pierwszą darmoszką zostało Crying Suns. Jakie tytuły rozda nam w przyszłości? Zapraszamy do napisania Waszych list życzeń – kto wie, może się spełnią? Patrząc na rozdane w minionym roku gry, wszystko wydaje się możliwe…
Aktualizacja: rok 2021 za nami. Zapraszamy do sprawdzenia następnych gier, które Epic Games Store rozdał za darmo!
Humanista, pasjonat historii i języków obcych (przede wszystkim angielskiego) oraz j. polskiego. „Pececiarz” od urodzenia, choć posiada obydwie kieszonsolki Sony. Spokojny człowiek, który lubi pisać to, co czytacie :P.
Pingback: 15 darmowych gier od Epic Games Store w te święta! Jakich tytułów można się spodziewać? - TesterGier.pl
Pingback: Jakich darmowych gier możemy się spodziewać od Epic Games Store w 2021 r.? [ANALIZA]
Pingback: Galactic Civilizations III oraz PUBG za darmo! [Darmowe gry STYCZEŃ 2022 #2] - TesterGier.pl
Pingback: Wszystkie darmowe gry od Epic Games Store z roku 2021 - TesterGier.pl
Pingback: Destiny 2 Legacy Collection i inne gry za darmo! [Darmowe gry GRUDZIEŃ 2023 #3] - TesterGier.pl
Pingback: Wszystkie darmowe gry od Epic Games Store z roku 2023 - TesterGier.pl