Indiana Jones i Wielki Krąg – skrzypcami i patelnią. [Recenzja PC]

Na nowego Indianę czaję się już od dłuższego czasu. W końcu nadarzyła się okazja, by przeżyć tę wirtualną przygodę – i bardzo się z tego cieszę. Oto wrażenia z gry Indiana Jones i Wielki Krąg w wersji na PC.

Dziękujemy firmom MachineGames oraz Bethesda Softworks za dostarczenie klucza do gry.

ŚWIAT

Fabuła Indiany Jonesa i Wielkiego Kręgu przedstawia zupełnie nową historię (przygodę) Indy’ego – mimo to prolog gry MachineGames stanowi odniesienie do klasycznych filmów o słynnym archeologu. Zaczynamy w dżungli, gdzie wraz z towarzyszem próbujemy zdobyć pewien artefakt. Następnie przenosimy się do roku 1937: Indiana Jones postanawia wyruszyć w daleką i niebezpieczną podróż, by zbadać zagadkę kradzieży innego artefaktu. Najpierw trafiamy nocą do Watykanu, a później zwiedzamy również parę innych fascynujących miejsc.

W wielu grach, które powstały w ostatnim czasie, wieje nudą – niektóre aż trudno z tego powodu ukończyć. Indiana Jones i Wielki Krąg okazał się pod względem fabularnym pozytywną niespodzianką! Tu ciągle coś się dzieje: niemal od samego początku jesteśmy zaskakiwani ciekawymi zwrotami akcji. W Watykanie tempo na chwilę zwalnia, ale tylko po to, by potem ponownie przyspieszyć. Wątek fabularny to jedna z największych zalet recenzowanego tytułu.

rozgrywka

Jak przystało na grę o Indianie, główna postać musi się nieźle nagimnastykować, by rozwiązać obmyśloną przez scenarzystów intrygę. Tu zwiewamy przed lawiną kamieni, tam skaczemy nad przepaściami czy wspinamy się po budynkach. Oczywiście huśtamy się też na biczu – jakże by inaczej! Zresztą Indy gimnastykuje nie tylko ciało, ale i umysł, rozwiązując różne zagadki (jak na przykład klasyczne odblokowywanie antycznych mechanizmów).

Oczywiście nie mogło tu również zabraknąć bezpośredniej konfrontacji z wrogami. Gra nie narzuca nam sposobu, w jaki mamy sobie z nimi radzić. Jeśli ktoś lubi, to może brać udział w otwartych walkach – w ruch idą wtedy niezawodne pięści, broń palna oraz dosłownie wszystko, co mamy pod ręką (łomy, skrzypce… a nawet patelnia!). Nic nie stoi też na przeszkodzie, by skorzystać z bardziej wysublimowanych, skradankowych rozwiązań.

indiana jones i wielki krąg recenzja

Przemykanie za plecami wrogów, odwracanie ich uwagi i cicha eliminacja – to mechanizmy, które mają się całkiem dobrze w grze Indiana Jones i Wielki Krąg. Niby tytuł nie oferuje w tej kwestii nic odkrywczego czy innowacyjnego, ale satysfakcja ze skutecznego rozprawiania się „cichcem” z przeciwnikami jest naprawdę duża.

Akcję recenzowanej produkcji obserwujemy z widoku FPP. Jednocześnie od czasu do czasu perspektywa przełącza się na trzecioosobową – dzieje się tak na przykład, gdy gdzieś się wspinamy. To, że twórcy zdecydowali się na widok pierwszoosobowy, było dla mnie sporym zaskoczeniem – prawdę mówiąc, spodziewałam się kamery zza pleców. To mi jakoś tak bardziej pasowało do tego rodzaju przygody. Ale ostatecznie idzie się przyzwyczaić.

GRAFIKA

Indiana Jones i Wielki Krąg wygląda bardzo ładnie – i nie trzeba wcale grać na maksymalnych ustawieniach, by tego doświadczyć (wystarczą chociażby średnie). Z ciekawości, produkcję odpaliłam również w trybie desktopowym na Steam Decku – i byłam pozytywnie zaskoczona, że nie tylko działa ona całkiem płynnie, ale i nie straszy jakoś specjalnie na komputerku od Valve.

JAKOŚĆ

Generalnie produkcja ma dość spory problem ze sztuczną inteligencją wrogów, którzy często zachowują się nieadekwatnie do sytuacji. Na przykład stoją i udają, że nas nie widzą, podczas gdy powinni już dawno zareagować na naszą obecność w danym miejscu.

indiana jones i wielki krąg recenzja

Na pewno wiele osób ucieszy fakt, że recenzowany tytuł oferuje polską wersję językową – zarówno jeśli chodzi o tekst, jak i słowo mówione. Sęk w tym, że nie mamy możliwości przestawienia się na oryginalny dubbing. Już jakiś czas temu czytałam, że niektórym osobom nie podoba się takie rozwiązanie. Zła wiadomość jest taka, że od premiery gry pod koniec 2024 nie zmieniono nic w tej kwestii.

I jeszcze wtrącę dwa grosze w kwestii jakości Indiany na Steam Decku. Jeśli chodzi o płynność, to gra działa całkiem stabilnie, co samo w sobie jest dużym plusem. Jedyne, co mocno daje się we znaki, to długość ładowania – zwłaszcza podczas uruchamiania produkcji.

indiana jones i wielki krąg recenzja

Gdy na początku widzicie czarny ekran, z którym nie dzieje się nic przez minutę, to nie jest tak, że tytuł w ogóle wam się nie odpali na Steam Decku. Moja rada jest taka: poczekajcie po prostu jeszcze chwilę. No i jedna uwaga: osobiście grałam wyłącznie w trybie desktopowym; po uruchomieniu w trybie gamingu z jakiegoś powodu szlag trafiał rozdzielczość.

OCENA

Indiana Jones i Wielki Krąg oferuje smakowitą i pełną zwrotów akcji fabułę oraz cudną oprawę wizualną. Gameplay może i nie jest niczym rewolucyjnym, ale przyłożenie przeciwnikowi skrzypcami naprawdę daje dużo satysfakcji. No i doceniam, że mamy możliwość wyboru sposobu konfrontacji z przeciwnikami (albo akcja, albo skradanie).

indiana jones i wielki krąg recenzja

Do trochę mniej udanych elementów produkcji należy sztuczna inteligencja przeciwników oraz brak możliwości wyboru angielskiego dubbingu. To jednak nie psuje znacząco radości z grania. Ostatecznie uważam, że jest to bardzo udany tytuł, który da wam sporo radości na kilka długich wieczorów.

Indiana Jones i Wielki Krąg
8.2/10
  • Świat: 9/10
  • Rozgrywka: 8/10
  • Grafika: 9/10
  • Dźwięk: 7/10
  • Jakość: 8/10
Najnowsza growa część przygód Indiany Jonesa to niewątpliwie produkcja, w którą trzeba zagrać. Tytuł opowiada interesującą historię, a do tego wygląda bardzo ładnie. Są też pewne minusy, ale można przymknąć na nie oko.

Platforma testowa PC

  • Procesor: Intel Core i5-4460 3.20 GHz
  • Monitor: 22 cali BenQ G2220HDL
  • Grafika: NVIDIA GeForce RTX 3060
  • Pamięć: 16 GB RAM
  • System: Windows 11
  • Myszka: szara
    • +Wspaniała fabuła
    • +Miła dla oka grafika
    • +Satysfakcjonujący gameplay
    • AI przeciwników
    • Brak dostępnego oryginalnego (angielskiego) dubbingu w polskim wydaniu
  • .
  • .
  • .
  • .

Jak oceniamy gry?

Lady Muppeth

Absolwentka i pasjonatka dziennikarstwa i filologii angielskiej. Fanka strategii i pomysłowych indyków - czyli tytułów, w których bardziej niż refleks liczy się logiczne myślenie. Oprócz grania, uwielbia czytać książki i słuchać muzyki rockowej i alternatywnej.

Strona główna Fora Indiana Jones i Wielki Krąg – skrzypcami i patelnią. [Recenzja PC]

  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.