Wskazówki dotyczące zostania dziennikarzem e-sportowym
Czym zajmuje się i co cechuje dobrego dziennikarza e-sportowego?
Dziennikarz e-sportowy, powinien mieć dużą wiedzę z obszaru sportu elektronicznego, musi być na bieżąco w temacie gier komputerowych (Counter-Strike: Global Offensive, League of Legends, innych…), imprez organizowanych w ramach Intel Extreme Masters, DreamHack Masters, Major’ów, nowinek na rynku gier, drużyn biorących udział w turniejach, ich składu, osiągnięć, generalnie interesować się wszystkimi z tego obszaru. Druga sprawa, to łatwość pisania, tzw. „lekkie pióro”, aby tworzyć ciekawe, rzetelne artykuły, które zainteresują odbiorców, a są to najczęściej młodzi ludzie. Ja oczywiście jestem początkującym adeptem dziennikarstwa e-sportowego, ale jest to moja pasja. Wiem już od dawna, od kiedy zaczęła się moja przygoda z Counter-Strike, a było to w 2013 roku, że jest to temat, którym się chcę zajmować. Śledzę i inspiruję się pracą zawodowych dziennikarzy w tym obszarze i wierzę, że jeżeli będę się doskonalił , nabędę doświadczenia to sukcesy przyjdą same J.
Jaka jest rola dziennikarza e-sportowego na różnego rodzaju imprezach ze świata gier?
Powinien czynnie uczestniczyć w takich imprezach, starać się dotrzeć do zawodników, przeprowadzać z nimi rozmowy, aby ostatecznie przekazać interesującą relację na stronie swojej redakcji. Bardzo istotne jest , aby dotrzeć do szerokiego grona odbiorców, więc materiał powinien być ciekawy, uzupełniony zdjęciami, krótkimi filmami z imprezy. Ja niestety nie mam możliwości uczestniczyć osobiście we wszystkich imprezach, odbywających się w Polsce, nie mówiąc już o światowych, natomiast staram się przekazać krótkie relacje na stronie redakcji ze wszystkich imprez, nowości z dziedziny e-sportu dla wszystkich zainteresowanych tym tematem.
Czy dziennikarz e-sportowy może również komentować mecz, czy jest zapraszany do studia podczas imprez?
Oczywiście, że może. Generalnie komentowaniem meczu zajmują się profesjonalni komentatorzy, ale jak najbardziej mogą oni poprosić o ocenę danego dziennikarza, mogą go zaprosić do studia, aby wypowiedział się na temat meczu.
Co robi dziennikarz e-sportowy podczas przygotowywania relacji z wydarzenia, już po imprezie, jak się to odbywa?
Podstawą jest zaplanowanie relacji, tak, aby była ona interesująca i przyciągnęła odbiorcę, aby chciał wracać na stronę redakcji i czytać kolejne materiały. Następnie trzeba przejrzeć dokładnie wszystkie materiały, które udało się zebrać, wybrać najciekawsze zdjęcia i działać . Np. odsyłam do swojej relacji z Katowic: Intel Extreme Masters Katowice 2017
Czy w dzisiejszych czasach trudno jest zostać dziennikarzem e-sportowym?
Nic nie jest trudne jak się ma pasję, trzeba sobie wyznaczyć cel i działać, doskonalenie czyni mistrzem J, ze swojego doświadczenia wiem, że nie można się zniechęcać, jak się ma pasję to można wytrwać
Kiedy, nastał moment gwałtownego wzrostu zainteresowania e-sportem wśród młodych Polaków?
Ja swoją przygodę z e-sportem rozpocząłem dopiero 4 lata temu, zaczęło się od Counter-Strike, natomiast samo pojęcie e-sportu to wcale nie tak odległe czasy, graliśmy w gry komputerowe, ale nie nazywaliśmy tego e-sportem. Teraz mamy liczne imprezy typu IEM, super drużynę Virtus.pro i cały czas zainteresowanie wzrasta, pasjonatów e-sportu przybywa, imprezy cieszą się coraz większą popularnością.
Jakie możesz dać wskazówki innym w oparciu o swoje dotychczasowe doświadczenia?
Jeśli interesujesz się tematyką e-sportową i chcesz pisać, pisz. Musisz być sumienny, odpowiedzialny i staranny za to co robisz. I druga sprawa jest taka, że musisz naprawdę dużo pisać, ćwiczyć, aby nie wyjść z wprawy. Ja tego doświadczenia nabyłem w przeciągu tylko kilku lat pisania, starania się w redakcji. To nie może być tak, że nie będziesz pisał, bo redaktor naczelny też musi to obejrzeć, przeczytać i jeszcze porozmawiać z Tobą na temat danego tekstu. Tak było ze mną i tak jest do dnia dzisiejszego. Wskazówką może być to, żeby się nie poddawać i dążyć do tego, by być jak najlepszym w tym, co robisz.
Jeżeli chcielibyście dowiedzieć się więcej na temat pisania o wydarzeniach e-sportowych dajcie znak w komentarzach.
Od trzech lat interesuję się tematyką e-sportową, głównie Counter-Strike: Global Offensive. Zajmuję się nagrywaniem i montowaniem filmów, fotografią oraz uczę się grafiki komputerowej. W przyszłości chciałbym napisać książkę na temat CS:GO.
A jak zostać dziennikarzem e-sportowym ? Wywiad bez sensu i nie na temat
Artykuł został zredagowany przez Mitchu.
Mam nadzieję, że teraz już znajdziesz w nim odpowiedź na pytanie „jak zostać dziennikarzem e-sportowym”. Temat na pewno nie został wyczerpany, więc jeżeli masz jeszcze jakieś pytania to pisz śmiało w komentarzach.