Najciekawsze gry typu city builder w 2019 roku

Rok 2018 chyli się ku końcowi. Byliśmy świadkami szalenie interesujących wydarzeń w naszej branży, jednakże nie o tym chciałbym wspomnieć. Rok 2019 wydaje się dla mnie, fana gier typu city builder, wybitnie ciekawy z tego względu, że swoją premierę będzie mieć kilka intrygujących, odrobinę niszowych, tytułów, na które czekam z niecierpliwością.

Celowo nie wspominam tutaj o takich tytułach jak Anno 1800, bo ich premiery odbiją się szerokim echem w branży growej i nie wymagają one promocji. W poniższym artykule zdecydowałem się zebrać kilka tytułów, którymi jestem najbardziej zainteresowany. Serdecznie zapraszam do lektury.

najciekawsze gry city builder

1. Dawn of Man

Survival city builder dziejący się w czasach neolitu — poprowadzimy jedną z pierwszych ludzkich społeczności przez okres kształtowania się pierwszych cywilizacji. Ważnym aspektem rozgrywki ma tu być okiełznanie sił natury, gdyż lud, który będziemy prowadzić, dopiero zrezygnuje z koczowniczego trybu życia i zasieje pierwsze zboża. Sam aspekt dzikiej i nieokiełznanej przyrody, która powoli wraz z mijającymi stuleciami będzie naginać się do naszej woli, wydaje mi się niesamowicie intrygujący.

Premiera gry przewidywana na 1 marca 2019 roku.

najciekawsze gry city builder

2. Ancient Cities

Kolejny, bliźniaczy wręcz, survival city builder, w przeciwieństwie do poprzedniego tytułu, ten jest w pełni finansowany za pośrednictwem kickstartera. Ancienct Cities również skupiać się ma na prowadzeniu nas przez neolit, jednakże skupiać się ma na krótszym (przynajmniej z początku) okresie, bo na epoce kamienia, a Dawn of Man ma prowadzić nas aż do epoki żelaza. Autorzy chwalą się też skomplikowaną mechaniką rodzin jako jednostek społecznych i polityką. Prawdopodobnie ważnym aspektem będzie tworzenie i rozwijanie religii.

Gra nie posiada jeszcze oficjalnej daty premiery — wiadomo tylko, że będzie to 2019 rok. Z racji tego, że zamknięta beta się już odbyła, przewiduję pierwszy kwartał.

najciekawsze gry city builder

3. Hard Ancient Life

Ekonomiczny city builder nawiązujący w swej mechanice do klasycznego już Faraona czy Zeusa: Pana Olimpu. Gra zabierze nas do starożytnego Egiptu w okresie protodynastycznym, gdzie prowadzić będziemy rozwój naszego miasta aż do czasów Kleopatry VII, czyli definitywnie najsławniejszej kobiety starożytności. Jak wie każdy fan tego typu gier, będziemy się skupiać na odpowiednim projektowaniu siatki ulic i logistyki naszego miasta. Jednym z naszych głównych celi ma być budowanie monumentów, z których słynie Egipt, więc dosłownie wcielimy się w rolę budowniczych piramid. Ciekawostką jest fakt, że jest to gra polska, więc zachęcam trzymać kciuki i wspierać produkcję!

Ten city builder nie ma niestety podanej daty premiery, jednakże również za pewnik uznaję rok 2019 z tego względu, że produkcja jest już w dosyć zaawansowanej fazie.

najciekawsze gry city builder

4. Foundation

Tym razem przenosimy się w daleką przyszłość (z perspektywy poprzednich gier), do czasów średniowiecza, w których dziać ma się ten city builder, w którym to aspekt budowania jest chyba najważniejszy pośród wymienionych w artykule tytułów. Autorzy chwalą się tym, że budowle będziemy mogli budować absolutnie wszędzie — będziemy mogli dostosować teren do naszych potrzeb, by zbudować zamek na stromym wzgórzu, czyli tak, jak jest w rzeczywistości. Gra ma być już od pierwszego dnia modowalna. Za oprawę dźwiękową mają odpowiadać ci sami ludzie, którzy pracowali przy Crusader Kings II czy Europa Universalis IV, więc jesteśmy pewni, że gra będzie brzmieć świetnie.

Autorzy przewidują premierę na pierwszy kwartał 2019 roku.

najciekawsze gry city builder

5. Industries of Titan

Ten city builder zabiera nas w podróż do przyszłości, gdzie wcielimy się w rolę zarządcy miasta na księżycu Saturna — tytułowym tytanie. W przeciwieństwie do poprzednich tytułów ta gra skupia się na aspekcie przemysłowym oraz możliwości projektowania okrętów wojskowych i prowadzenia ich do boju, więc nie będziemy mogli narzekać na brak akcji. Interpretując słowa twórców, możemy spokojnie stwierdzić, że aspekty ekonomiczne będą podporządkowane wojskowości jako takiej, więc jeśli wcześniej wymienione tytuły byłyby dla Ciebie zbyt „nudne”, to ten jest strzałem w dziesiątkę.

Niestety brak dokładnej daty premiery. Twórcy zapewniają natomiast, że będzie to rok 2019.

Z wymienionych produkcji definitywnie najbardziej kibicujemy Ancient Cities i Hard Ancient Life. Absolutnie nie możemy się ich doczekać, gdyż wydają się to produkcje wyjątkowe, które mamy nadzieję, osiągną wielki sukces i pozwolą pchnąć na przód rozwój gatunku gier typu city builder.


Zobacz także: Top 5 gier typu City Builder


Zapraszam na naszą grupę na Facebooku, jeśli jeszcze Cię tam nie ma, gdzie prowadzimy dyskusje na temat gier i dzielimy się gorącymi newsami z branży.


Pamiętaj, aby przed zakupem zawsze sprawdzać cenę → Najniższe ceny gier znajdziesz na Ceneo.
Kupując za pośrednictwem naszego linku wspierasz rozwój naszego portalu, dziękujemy!


Dzięki, że doceniłeś nasz wkład i przeczytałeś ten wpis do końca! Jesteś częścią naszej społeczności i to od Ciebie zależą nasze dalsze kroki. Możesz nam pomóc:

  • zostawiając komentarz - wiele się nie napracujesz, a my dowiemy się na czym Ci zależy,
  • polub nasz fanpage na Facebooku, żebyś z łatwością otrzymywał informacje o naszej działalności,
  • daj znać znajomym - razem stworzymy wielką społeczność "Testerów Gier",
  • zasubskrybuj nasz kanał YouTube jeżeli chciałbyś, abyśmy publikowali więcej filmów.

Maksymilian Goszczycki

Absolwent Bezpieczeństwa Wewnętrznego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, specjalizujący się w sprawach terroryzmu oraz konfliktów międzynarodowych i społecznych. Wychowany na strategiach fan RPG-ów. Od lat „złoty” gracz Ligi Legend. Zakochany w „małym trójmieście kaszubskim” i wiecznie tęskniący ku stolicy pierników.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *