Uzależnienie od komputera pojawi się na liście zaburzeń psychicznych?

Nie od dzisiaj wiemy, że nadmierne przesiadywanie przed komputerem niczemu dobrego nie służy. Ale WHO rozważa coś poważniejszego – wciągnięcie na listę ICD (International Classification of Diseases) w kategorii „zaburzenie” uzależnienie od komputera.

Lekarze co jakiś czas próbują coś zrobić z uzależnieniem od komputera i internetu. Nie do końca są pewni, jak to leczyć (nie spełnia bowiem wszystkich kryteriów, każdy przypadek wygląda zupełnie inaczej, brakuje punktów wspólnych). Teraz proponują wciągnąć je na listę ICD, by mieć szerszy obraz i móc diagnozować problem tam, gdzie się pojawia. To już druga taka próba – w 2013 roku psychiatrzy chcieli wciągnąć uzależnienie od komputera na listę DSM – na tę samą, na której znajdują się różne inne zaburzenia i uzależnienia. Rzecz w tym, że… no właśnie, nie mieli dobrego rozpoznania i w efekcie niewiele z tego wyszło.

Jeśli już mówimy o uzależnieniu od komputera, równie dobrze moglibyśmy mówić o uzależnieniu od czekolady. Zawsze jest skutkiem, nigdy przyczyną. Nie dzieje się tak, że dziecko z kochającej rodziny, dobrze się uczące, szczęśliwe i zadowolone wpada nagle w sidła nałogu straszliwego i odcina się od rodziny. Jeśli ktoś przesiaduje długo przed komputerem, oznacza, że czegoś mu brakuje.

Miejmy nadzieję, że WHO będzie o tym pamiętać.

Temat ten poruszałam w tym artykule.


Pamiętaj, aby przed zakupem zawsze sprawdzać cenę → Najniższe ceny gier znajdziesz na Ceneo.
Kupując za pośrednictwem naszego linku wspierasz rozwój naszego portalu, dziękujemy!


Dzięki, że doceniłeś nasz wkład i przeczytałeś ten wpis do końca! Jesteś częścią naszej społeczności i to od Ciebie zależą nasze dalsze kroki. Możesz nam pomóc:

  • zostawiając komentarz - wiele się nie napracujesz, a my dowiemy się na czym Ci zależy,
  • polub nasz fanpage na Facebooku, żebyś z łatwością otrzymywał informacje o naszej działalności,
  • daj znać znajomym - razem stworzymy wielką społeczność "Testerów Gier",
  • zasubskrybuj nasz kanał YouTube jeżeli chciałbyś, abyśmy publikowali więcej filmów.

Emilia Wyciślak

Polonistka, entuzjastka fantastyki, graczka RPG. W wolnym czasie, którego nie posiadam, pochłaniam dziesiątki książek, gier, filmów i seriali.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *